محیط اکسل

1 - شناخت اکسل

این نرم ‏افزاربخشی از مجموعه نرم افزارآفیس می باشد. نرم افزار های این مجموعه عبارتند از :

Word, Excel, FrontPage, Access, Outlook, Publisher, PowerPoint              

که هر کدام وظایف خاصی را بر عهده دارند .

Excel : به معنای عالی , نرم افزاری قدرتمند برای محاسبه, مدیریت و تحلیل داده ها می باشد .

ازجمله توانایی های منحصر به فرد این نرم افزار راحتی کار با آنست که استفاده از آن به عنوان یک نرم افزار پایگاه مدیریت داده ها  را بسیار لذت بخش می نماید . انجام عملیات حسابداری و مالی ، مهندسی ، آمار و حتی کنترل پروژه با آن امکان پذیر است.استفاده از سلول های مجزا ، امکانات فیلترگذاری و مرتب سازی داده ها ، فرمول نویسی و ترسیم نمودار های متنوع و گویا و همچنین توابع بسیار قدرتمند آماری و محاسباتی از جمله امکانات این نرم افزار است . این نرم افزار دارای ویرایش های متفاوتی است که 97 , 2000 و XP از آن جمله می باشند .

محیط اکسل:

محیط Excel : نرم افزار Excel مانند هر نرم افزاردیگر تحت ویندوز ، با یک پنجره بازمی شود که اجزای مختلف این پنجره عبارتند از :

1-نوار عنوان  : نام فایل وعبارت  : " Microsoft Excel " به چشم می خورد .

2- نوار منو : (File ,Edit,……………) در نوار  Menuتمام قابلیت های  Excelنهفته است .

3-نوار ابزار : شامل نمادهایی است که کاربر نسبت به وجود آنها احساس نیاز بیشتری می کند .

4-جعبه نام : (Name box ) در این قسمت آدرس سلول فعال به نمایش در می ‏آید. از این قسمت میتوان به سلول مورد نظر نیزحرکت کرد .

5-نوار فرمول : نوار باریکی است که مقابل جعبه نام قرار گرفته وهر متنی که در سلول فعال نوشته شود در این قسمت نمایش داده می‏‏ شود .

6-پنجره  Excel: در این قسمت   256 ستون و 65536 سطر وجود دارد. ستون ها  با حروف لاتین (A,……..Z,AA…………IV  ) وسطرها با اعداد شماره گذاری شده‏اند.

از برخورد هرسطر با هر ستون یک سلول (  Cell) ایجاد میشود . به این مجموعه کاربرگ Sheet ) ) گفته میشود.هر فایل Excel در ابتدا معمولا با سه کاربرگ فعال میشود .

 

/ 0 نظر / 10 بازدید